Szukaj na tym blogu

czwartek, 6 lipca 2023

19 / 22 łk ul. A. Mickiewicza – opis poszczególnych fragmentów ulicy. – galeria zdjęć z 16 10 2022 r. z komentarzem. Mój Ełk 2.0

 Ełk, ulica Adama Mickiewicza – jedna z głównych ulic miasta, położona w ścisłym Centrum. Wyremontowana na całej długości jezdnia, nowe chodniki i ścieżka rowerowa. Obraz ulicy zmienia się z roku na rok, przybywa wyremontowanych kamienic. W miejscu dawnego Szpitala Powiatowego wybudowano Centrum Handlowe, przybyło skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Ulica jest skrzyżowana z ulicami: Wojska Polskiego, J. Słowackiego, J. Piłsudskiego, 3 Maja, J. i H. Małeckich, M. Konopnickiej, Gdańską, E. Orzeszkowej, Wawelską, J. Dąbrowskiego. Komunikacja miejska http://mzk.elk.pl/ . Wzdłuż jezdni jest usytuowana ścieżka rowerowa na całej długości ulicy. Ulica A. Mickiewicza jest ważnym ogniwem komunikacji lokalnej, jest sporo ważnych miejsc administracyjnych, handlowych czy służby zdrowia.

Zdjęcia pochodzą z archiwum blogu Ełk stolica Mazur, autor Sławomir Stankiewicz

dodano 16 10 2022 r.



Widok na ulicę A. Mickiewicza od strony ulicy Wojska Polskiego, po lewej stronie zdjęcia tzw. pod filarami, miejsce usługowo handlowe. Po prawej stronie sklep RTV – AGD i lokale usługowe.


Widok na blok mieszkalny będący w gestii SM Świt Ełk, lokale usługowo – handlowe tzw. Pod Filarami. Chodnik połączony ze ścieżka rowerową, tak to działało od momentu utworzenia ciągu pieszo – rowerowego, dziś pieszego.


Ogólny widok ulicy, dziś zabudowany nowym obiektem handlowo – mieszkalnym. w głębi budynki spółdzielcze i kamienice przed remontem.


Skrzyżowania ulic A. Mickiewicza z Marszałka J. Piłsudskiego i J. Słowackiego. W głębi blok spółdzielczy SM Świt.


Widok od strony ulicy A. Mickiewicza na skrzyżowanie z ulicą Marszałka J. Piłsudskiego . Po prawej stronie widok na kamienicę dawnej szkoły muzycznej ( za PRL – siedziba KM PZPR w Ełku ) – obecnie budynek jest częścią Ratusza Miejskiego. W centralnym miejscu jedna z ełckich kamienic.


Skrzyżowanie ulic A. Mickiewicza z ulicami J. i H. Małeckich, M. Konopnickiej. Po lewej stronie zdjęcia Park Solidarności, w głębi ulica 3. Maja. Po prawej stronie w głębi pierwszy wieżowiec w Ełku, istniała taka legenda, że chciano wywieźć ów budynek z Ełku? Ciąg usługowo – handlowy, gdzie za PRL istniał sławny Kefirek.


Widok na Centrum Handlowe powstałe w miejscu dawnego Szpitala Powiatowego, gdzie leczono mieszkańców Ełku i okolic.


Widok na skrzyżowanie ulic A. Mickiewicza z Gdańską. Kamienice jeszcze przed odrestaurowaniem.


Widok na skrzyżowanie ulic A. Mickiewicza z E. Orzeszkowej.


Skrzyżowanie ulic A. Mickiewicza z Wawelską. Ścieżka rowerowa jest udogodnieniem dla poruszających się rowerami po Ełku, przybywa nowych ścieżek w mieście, lecz wiele jest “pourywanych” przez to poruszanie się rowerem jest momentami utrudnione. Widok na ełckie kamienice rok 2015.


Widok od ulicy J. Dąbrowskiego, po lewej stronie w głębi były magazyny spożywcze w latach PRL, a po prawej stronie nieistniejąca dziś ełcka mleczarnia. Tutaj też kończy się ścieżka rowerowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz